Sitede Ara

Halk Bandı Telsiz Nedir?

Türkiye’de ve dünyada bazı ülkelerde değişiklikler gösterse de genel olarak 27 mhz yayın yapabilen ve adından da anlaşılacağı üzere halktan herkesin ruhsatsız izinsiz şekilde kullanabileceği düşük frekanslı telsizlerdir. Bu telsizlerin bir diğer ismi de kısaca adlandırılışı olan CB telsizlerdir. Halk bandı telsizlerde 40 adet kanal bulunmaktadır. Frekanslar telsize sabitlenmiştir ve bu frekanslar değiştirilemez. Telsizlerin yasal olarak gerekliliği budur. 

Yasal mevzuata uygun olarak halk bandı telsizlerin çıkış gücü w dir. CB telsizlerin var olan gücünün yükselmesi suçtur. Ancak günümüzde pek çok kullanıcı takoz olarak da bilinen CB halk bandı telsizleri RF güç amplifikatörleri ile birlikte kullanmaktadır. Bu da çok yüksek güçte yayın yapma olanağı sunar. 

CB telsizler daha çok araç ve sabit merkez telsizi olarak kullanılmaktadır. El telsizi olarak daha az kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Halk kullanımına açık telsizler ile belirli mesafede ücretsiz bir şekilde haberleşmek mümkündür. Bu yüzden sabit telsiz olarak kullanılmaktadır. 

Cb citizen band telsiz sistemlerinde düşük frekans bulunduğu için anten boyları oldukça büyüktür. Standart bir cb telsiz yaklaşık olarak 50 km çekim gücüne sahiptir. Bu koşullar atmosfere ve coğrafi koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ama şartlar uygun olduğunda çekim gücünden verim alabilirsiniz. 

Günümüzde CB telsizler eskisi kadar rağbet gören telsizler değildir. PMR 446 telsiz kullanımının serbest olması ve cep telefonu kullanımının artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması nedeniyle sık kullanılmamaktadır. Fakat hobi amaçlı olarak ya da uzun yol tır şoförleri tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Ayrıca offroad tutkunları tarafından hala değerli bir alettir. 

CB telsiz kullanımı aynı PMR telsiz gibi mevzuatlara uygun şekilde kullanılmalıdır. Telsizin frekansı değiştirilmemeli ve bu şekilde kullanılmamalıdır. Telsiz kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

#BirlikteGeleceğeGüvenle