Sitede Ara

POC Telsiz Sistemleri Nedir?

PoC (Push to Talk over Cellular) ya da PTT (Push to Talk) olarak da adlandırılan bas konuş sistemleri, hücresel ağ üzerinden kullanıcıların veri ağları aracılığıyla haberleşmesine olanak tanır. Ayrıca GSM/GPRS, telsiz ve internet altyapısını kullanarak ses ve verilerin ilgili altyapı teknolojisi ile iletilmesini sağlar. Poc telsiz sistemlerine bu nedenle yeni nesil bas konuş telsiz sistemi de denmektedir. 

Yeni Nesil Bas Konuş Sistemi 

Bas-konuş telsiz sistemleri bas-konuş / bırak-dinle mantığı üzerine geliştirilmiş teknolojiye sahip olmakla beraber genelde iletişim tek yönlü ve grup içerisinde bir kişi konuşurken diğerleri dinleme konumunda bulunmaktadır. Yeni nesil bas konuş telsizlerde ise iletişim çift yönlü olarak kurulabilmektedir. 

Geleneksel bas konuş telsiz sistemi GSM operatörleri tarafından hizmet verilen ve 2G Şebeke altyapısını kullanan sadece ses iletilmesi üzerine geliştirilmiş iken, poc telsiz sistemleri geleneksel Bas Konuş Sistemlerinin sağladığı tüm haberleşme imkanlarını 3G, 4.5G ve WiFi altyapısında sağlamaktadır. 

Geleneksel bas konuş telsizleri sesli haberleşme sağlarken, yeni nesil bas konuş telsiz sistemlerinde Canlı Video Yayını, Dosya, Fotoğraf ve Video Gönderimi, Konum Takip gibi pek çok yeni özellik bulunmaktadır. 

Neden, Yeni Nesil Bas Konuş Telsizleri Tercih Edilmeli?

Yeni nesil bas konuş telsiz sistemleri, bas konuş telsiz sistemlerine ek özellikleriyle fazlasıyla tercih edilmektedir.

Peki poc telsiz sistemlerinin fazlasıyla tercih edilmesinin başlıca nedenleri nelerdir?

  • Telsiz sistemleri kendi altyapısını kullanırken, yeni nesil bas konuş telsiz sistemleri GSM operatörlerinin altyapısını ve Wifi altyapısını kullanmaktadır. 
  • Telsiz sistemleri kapsama alanı limitinin sınırlı olması ve özel altyapıya ihtiyaç duymaması nedeniyle günümüz operasyon ve işletme şartlarında işlevselliğini yitirmektedir. 
  • Poc telsiz sistemleri haberleşme altyapısı olarak GSM operatörlerinin altyapısını kullandığından daha düşük maliyetle daha kaliteli bir hizmet sunar. 
  • Bas konuş telsizlerin yanında klasik telsizler frekans tahsisine ihtiyaç duyarken, yeni nesil bas konuş telsiz sistemlerinde konuşma kanalı ve grup iletişimi gibi sorunlar bulunmamaktadır. 
  • Bas konuş telsizlerde grup ve kullanıcı sayısında bir sınır yoktur, böylece kullanıcılara geniş ölçekli bir yapı sunar.
  • Uzaktan güncelleme gerçekleştirme özelliği sayesinde kullanıcıların iletişimi hiçbir şekilde kesintiye uğramaz.
  • Bas konuş sisteminde, tüm kullanıcıların anlık konumları, açık / kapalı gibi durumları kolaylıkla takip edilebilir.
  • Cihazınız mı kayboldu? Bas konuş sisteminde dert değil! Son görüldüğü konuma bakabilir, geçmiş çağrılardan en son ne zaman haberleştiğini görebilir ve cihazı uzaktan pasif hale getirebilirsiniz.
  • Bas konuş sistemi web client aracılığı ile pc üzerinden tüm ekibinizle ile irtibatta olmanıza olanak sağlar.
  • Mobil uygulama sayesinde mevcut android cep telefonlarınızı, ek lisans ile sisteme dahil edebilirsiniz.

Poc telsiz sistemlerini anlattığımız blog yazımızın sonuna geldik. Bas-konuş (Poc) telsiz sistemleri hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

#BirlikteGeleceğeGüvenle