Sitede Ara

Telsiz Nedir?

Telsiz, kişilerarası iletişimde kullanılan haberleşme sistemleridir. Kablosuz iletişim aracı olan telsizler, alıcı ve veri aktarımı özellikleri ile haberleşmeyi sağlamaktadır. İki yönlü radyo olarak da adlandırılmaktadır. İletişimi anında ve hızlı bir şekilde sağlayan telsizler özel şirketlerde ve kamu kurumlarında sıklıkla kullanılmaktadır. 

Telsiz Çeşitleri Nelerdir?

Telsizler, kullanım taleplerine göre özelleştirilen sistemlere sahiptir. Bu yüzden günümüzde birçok telsiz çeşidi bulunmaktadır. Telsiz çeşitlerini kullanım amaçlarına, teknolojisine ve modeline göre çeşitlendirmek mümkündür. Ancak en çok tercih edilen telsiz çeşitleri şu şekilde özetlenebilir:

 • El telsizleri
 • Araç telsizleri
 • ATEX telsizler
 • PMR telsizler
 • Analog telsizler 
 • Dijital telsizler
 • Lisanslı telsizler
 • Lisanssız telsizler

Telsizin Tarihçesi

Tarihte ilk olarak elektromanyetik dalgalar, 19. yüzyılın başlarında James Clerk Maxwell tarafından keşfedilmiştir. Ancak bu teori 1888 senesine kadar iddia olarak kalmıştır. Heinrich Hertz ise 1888’de yaptığı deneylerle teoriyi kanıtlamıştır. Yaptığı çalışmayla elektromanyetik dalgalarını üretmiş ve telsizlerin temellerini atmıştır. 1896 senesinde Guglielmo Marconi adlı bilim insanı ilk defa bir kablosuz sinyal iletişiminin bağlantısını kurmuştur. Teknoloji ürünü olan telsizler, keşfedildiği günden günümüze kadar toplumda sosyal ve politik olarak yer edinen bir cihaz olmuştur.

Telsizlerde Haberleşme Nasıl Olur?

Telsizlerde haberleşme, verici konumundaki (gönderme yapan) cihazdan çıkarak kablo ve anten aracılığıyla boşluğa yayılan elektromanyetik dalgaların, alıcı durumundaki cihazın anteni ve kablosu yoluyla alıcı cihaza (dinleme yapan) ulaşması şeklinde gerçekleşir.

Telsizin Çalışma Prensibi Nedir?

Telsiz cihazları, çalışma frekanslarının belirlenmesinde kullanılan teknikler, modülasyon tipleri, bant genişlikleri gibi birtakım teknik özellikler yönünden farklı özellikler gösterirler. Bu nedenle telsizlerin çalışma prensipleri de farklılaşmaktadır. Her telsiz kendi özelliği doğrultusunda farklı frekans aralıklarında çalışır. Ülke ve telsiz çeşidi kapsamında değişen frekansların Türkiye’deki belirleyicisi ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’dur. 

Telsizlerin çalışma prensibi temel olarak iki tarafından da aynı frekans üzerinde kalması ile gerçekleşir. Kullanıcıların biri gönderme yaparken diğer istasyon da verileri dinler. Buna telsiz literatüründe simplex haberleşme adı verilir. Duplex haberleşme ise iki istasyonun aynı anda konuşması ve farklı frekansları kullanmasıdır.

Telsizlerin Özellikleri Nelerdir?

Telsizler, kablosuz iletişimi gerçekleştiren bir teknoloji ürünüdür. Radyo dalgaları aracılığı ile kişilerarası konuşmayı sağlayan telsizlerin temel özellikleri şunlardır:

 • Telsizler taşınabilir boyutlarda tasarlanmaktadır; mobil iletişim için ideal boyutlara sahiptir.
 • Telsiz sistemleri, farklı frekans aralıklarında çalışmak üzere özelleştirilmektedir.
 • Ses haricinde telsiz modelleri video, metin gibi veri çeşitlerini de iletir.
 • Telsiz çeşitlerine göre sistemler üst güvenlik donanımları ile tasarlanır.
 • Telsizlerin enerji tüketimi için pil ya da batarya kullanılır.

Telsizlerde Batarya ve Kullanım Durumları Nedir?

İki yönlü iletişimi sağlayan telsizler, frekanslar üzerinden görüşme ve haberleşme imkanı sağlar. Telsizler, batarya ve piller ile çalışmaktadır. Telsize uygun bataryalar farklı özelliklere ve kullanım süresine göre kendi içerisinde farklılaşmaktadır. Detaylı telsiz bataryaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Telsiz Kullanım Alanları

Telsizler günümüzde neredeyse her alanda kullanılmaktadır. Özel ve kamusal alanda iletişimi anlık ve güvenli kılan telsizlerin kullanım alanları şu şekildedir:

 • Acil durum ve kurtarma ekipleri tarafından kriz anlarında koordinasyonu sağlamak için telsiz kullanılır. 
 • Telsizler, ticari endüstrilerde iş yerlerinin güvenliğini sağlamak ve iletişimi kolaylaştırmak için tercih edilir.
 • Etkinlik alanlarında ekipler arasında koordinasyonu sağlamak üzere telsiz kullanılır.
 • Kamu güvenliğini sağlamak için kamu görevlileri tarafından telsizler özel frekans aralıklarında kullanılır. Bu telsizler acil durum bildirimi ve yönlendirme için güvenli alt yapılara sahip olarak tasarlanır. 
 • Son zamanlarda bebek telsizleri de sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bebek telsizleri ebeveynlerin bebeklerinin odalarını izlemesine ve çocuklarının güvende olduğundan emin olmalarına olanak tanır.

Türkiye’ye Telsiz Ne Zaman Geldi?

Osmanlı Devleti döneminde 1906 senesinde ilk telsiz telgraf istasyonu Antalya’nın Kaş ilçesinde kurulmuştur. Türkiye’de ilk radyo istasyonu ise İstanbul Radyosu adıyla 1927 yılında Sirkeci’de açılmıştır. İstanbul Radyosu günümüzde de yayın yapmaya devam etmektedir.

Denge Telekom Telsiz Sistemleri

Denge Telekom, yılların deneyimi ile telsiz sistemleri satışında öncü kurumlardan biridir. Güvenlik ve Haberleşme Teknolojileri alanında hizmet veren Denge Telekom, telsiz satış ve telsiz kiralama alternatifleriyle danışanlarına %100 hizmet sağlamaktadır. Siz de özel projeleriniz ve telsiz ihtiyaçlarınız için Denge Telekom ile iletişime geçebilirsiniz. 

#BirlikteGeleceğeGüvenle