Sitede Ara

Kısa Menzilli Telsiz Çeşitleri

Telsizlerin çekim gücünü yansıtan menziller iletişim kurma açısından oldukça önemlidir. Menziline göre değişiklik arz eden telsiz seçenekleri ve kısa menzilli telsizler nelerdir? gibi sorular yanıtlanacaktır. Gelin telsiz menzilinin ne olduğuna ve kısa menzile sahip telsizlerin özelliklerinden bahsedelim.

Kısa Menzilli Telsiz Çeşitleri
Kısa Menzilli Telsiz Çeşitleri

Telsiz Menzili Hakkında

Telsiz menzili iki yönlü telsizlerle kurabileceğimiz mesafeye karşılık gelmektedir. Menzil iletişim kurabileceğiniz mesafedir. Eğer kısa mesafede iletişim kuracaksınız telsizinizde bu menzile göre tercih yapmalısınız. Menziller pek çok faktörden etkilenmektedir. 

Hangi Sorunlar Telsiz Menzilini Etkiler?

Çeşitli sorunlar, hem iki yönlü telsizlerin menzil özelliklerini hem de ses kalitesini etkileyebilir. Bu sorunlar şu nedenlerden kaynaklanmaktadır:

 • Frekans aralığı –  İki yönlü telsizler, UHF (Ultra Yüksek Frekans) veya VHF (Çok Yüksek Frekans) telsiz bantlarını kullanır. Bu frekans aralıkları farklı özelliklere sahip radyo dalgalarına sahiptir, bu nedenle doğru olanı seçmek önemlidir 
 • Radyo sinyalinin dalga boyu  – Bu önemlidir, çünkü daha kısa dalga boyları genellikle daha büyük bir iletim aralığına sahiptir çünkü; daha uzun mesafelerde daha yavaş zayıflarlar.
 • İletimin gücü : İletim ne kadar güçlü olursa, sinyal aralığı o kadar büyük olur.
 • Sinyal yolundaki engeller: Bunlar; ağaçlar, dağlar gibi doğal özellikler veya binalar, radyo kuleleri gibi insan yapımı engeller olabilir. Bunların hepsi radyo sinyalini engelleyebilir.
 • Çevre sorunları: Fırtına, yağmur, şiddetli rüzgar, kar ve yağmur gibi sinyal iletimini olumsuz etkileyen hava koşulları hem sinyal aralığını hem de kaliteyi etkileyebilir.
 • Yakındaki diğer iletişim cihazları: Aynı frekanstaki diğer cihazlardan gelen sinyaller büyük kesintilere neden olabilir ve iletişimi etkileyebilir.
 • Güneş lekeleri ve güneş patlamaları: Bu atmosfer olayları da iletimleri ciddi şekilde engelleyebilir.

Kısa Menzilli Telsiz Seçenekleri

Her telsizin çekim gücü yani menzili değişiklik arz eder. 5 km menzile sahip telsiz varken, 100 km menzile sahip telsiz çeşidi de bulunmaktadır. Nerede kullanacağınız oldukça önemli olan kısa menzilli telsizler çekim mesafesi boyunca kaliteli ve kesintisiz iletişim kurmanızı sağlar. Kısa menzilli sahip telsizler tercihi yaparken kullanacağınız sektör ve pek çok faktör bulunmaktadır. Kısa menzile sahip telsizler;

5 KM Menzilli Telsizler 

Telsizlerin çektikleri mesafe kullanacağınız sektöre ve nereden nereye iletişim kurmanızdan dolayı önem taşımaktadır. 5 km menzilli telsizler 5 km çekim kapasitesine sahip telsizlerdir. 5 km menzilli telsizlerin çekim kapasitesini etkileyen belli başlı faktörlerde bulunmaktadır. Bu faktörleri; çevrede bulunan engeller, frekans aralığı vb. faktörler belirlemektedir. 

Pek çok alan ve sektörde kullanılan 5 km menzilli telsizler ve en çok kullanılan sektörler aşağıdaki gibidir:

5 KM Menzilli Telsiz Önerileri

5 km menzile sahip telsiz çeşitlerini inceleyecek olursak bu telsizleri şu şekilde listeleyebiliriz.

10 KM Menzilli Telsizler

Menzil telsizlerin çekim mesafe değerini gösteren değerdir. Kullanacağınız alana göre önem taşıyan telsiz menzili, ne kadar mesafede iletişim kurabileceğinizi gösterir. 10 km menzilli telsizler 10 km çekim kapasitesine sahip telsizlerdir. Telsiz km mesafesi ne kadar olursa olsun menzili etkileyen çeşitli problemler bulunmaktadır. Bunlar, bina, ağaçlar gibi çevre sorunları olmakla beraber, yakınlarda bulunan diğer telsiz cihazları da telsizinizin menzilini etkileyebilir. 

Pek çok alan ve sektörde kullanılan 10 km menzilli telsizler ve en çok kullanılan sektörler aşağıdaki gibidir:

10 KM Menzilli Telsiz Önerileri

10 km menzile sahip telsiz çeşitlerini inceleyecek olursak bu telsizleri şu şekilde listeleyebiliriz.

Kısa Menzilli Telsizlerin Kullanılabileceği Sektörler

 • AVM
 • Kamu ve Resmi Kurumlar
 • Havaalanları
 • Üniversiteler
 • Bankalar
 • Oteller
 • Fabrikalar
 • Otopark İşletmeleri

Kısa Menzilli Telsiz Fiyatları

Piyasada satılan kısa menzilli telsiz fiyatları menziline göre ve seçeceğiniz telsiz markasına göre farklılık göstermektedir. Hytera markalı kısa menzilli telsiz seçeneklerinden almak ya da kiralamak için fiyat araştırması yapabilir, kısa menzilli telsiz çeşitlerinin fiyatını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

#BirlikteGeleceğeGüvenle