Sitede Ara

Telsiz Batarya Çeşitleri Nelerdir?

Bu haftaki yazımızda telsiz batarya çeşitlerinin temel özelliklerine değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Telsiz Batarya Çeşitleri

Taşınabilir telsiz iletişim cihazlarının güç kaynağı olan bataryaların günümüzde birçok alternatifi bulunmaktadır. Telsiz bataryalarının tipleri ve özellikleri, cihazın özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Sıklıkla telsizlerin şarj edilmesi için Nikel-Kadmiyum (Ni-Cd), Nikel-Metal Hidrit (Ni-Mh) ve Lityum İyon bataryaları tercih edilmektedir.

Nikel-Kadmiyum Pil (Ni-Cd)

Nikel-Kadmiyum bataryalar, telsiz haberleşme sistemlerinde kullanılan pil veya akü sistemlerini ifade etmektedir. Darbe ve sıcaklık değişimlerine karşı yüksek dirence sahip olan Ni-Cd bataryalar birçok sektörün telsiz batarya ihtiyacını karşılamaktadır. NiCd telsiz batarya pilleri, 100 defa şarj edilme özelliğine sahiptir. Düşük miktarda enerji depolama özelliği ile diğer telsiz batarya çeşitlerine göre daha uygun fiyatlarda çeşitleri bulunmaktadır. Ni-Cd piller hafıza etkisinden dolayı günümüzde pek tercih edilmemektedir. Çünkü pilin enerjisi bitmeden şarj edilmesi halinde sistem, şarj kapasitesini azaltacaktır. Kullanım ömrü biten nikel-kadmiyum pillerin geri dönüşüme teslim edilmesi ise çevrenin korunması açısından önemlidir. 

Nikel-Metal Hidrit Pil (Ni-MH) 

Nikel-Metal Hidrit piller, şarj edilebilen telsiz batarya çeşitleri arasında yer almaktadır. Ni-MH bataryalar, yüksek enerji yoğunluğu ile kullanıcılara yüksek verim ve performans sunmaktadır. Enerji kaybını en alt seviyede tutan bataryalar uzun ömürlü kullanıma sahiptir. Nikel-Metal Hidrit bataryalar kaliteli kullanımda 1000 defa şarj edilme döngüsü ile telsiz batarya seçenekleri arasında kullanıcılara iyi bir deneyim sağlamaktadır. Modern taşınabilir piller olan Ni-MH pillerin enerjisi tükendiğinde atık yönetimine dahil edilmesi ise gerekmektedir.

Li-lon Pil (Lityum İyon)

Li-lon batarya sistemleri, günümüzde yenilikçi teknolojiye sahip bir pil teknolojisidir. Modern altyapıya sahip Li-lon piller telsiz bataryaları için sıklıkla tercih edilmektedir. Li-lon pillerin hafıza etkisi yoktur. Dolayısıyla diğer batarya türlerine göre kapsamlı bir kapasitesi bulunmaktadır. Şarj durumlarında pillerin kapasitelerinde herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Li-lon bataryanın en iyi özelliklerinden biri enerji kaybını en az seviyede tutarak kullanıcılara verimli bir kullanım sunmasıdır. Geniş uygulama yelpazesi ile çoğu teknolojide kullanılmaktadır. Telsiz batarya çeşitleri arasında lityum iyon piller çevre dostu özelliklere sahiptir; tasarımında doğaya zararlı toksik kimyasallar kullanılmamaktadır. 

#BirlikteGeleceğeGüvenle