Sitede Ara

Dijital Telsiz Mi? Analog Telsiz Mi? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Analog telsizler köklü bir geçmişe sahip olup, uzun yıllar boyunca tercih edilen telsiz sistemleridir.  Kullanımı kolay ve genellikle kişisel düzeyde ihtiyaç duyulan analog telsiz sistemleri gelişen teknoloji ile gelişimlerinin son noktasına ulaştı. Haberleşme teknolojisinde yaşanılan bir takım teknolojik yenilikler ile yıllardır kullanılan Analog Telsiz sistemleri yerini yavaş yavaş Dijital Telsiz sistemlerine bırakmaya başladı. Dijital telsizlerin analog telsizlerin iyileştirmeleri şunları içerir:

 • Çok daha büyük bir arama aralığı
 • Daha iyi ses kalitesi
 • Güvenilir kapsama alanında artış
 • Gelişmiş yazılım kullanılabilirliği

Her ikisi de iki yönlü iletişime imkan tanıyan telsiz çeşidi olan analog telsiz ve dijital telsiz birbirine benzer yönleri olsa da pek çok noktada birbirinden ayrılırlar. Avantaj ve dezavantajlarına geçiş yapmadan önce her iki telsiz çeşidinin nasıl çalıştığını söylemede yarar var.

İki Yönlü Telsizler Nasıl Çalışır?

Hem analog hem de dijital radyolar, Çok Yüksek Frekans (VHF) veya Ultra Yüksek Frekans (UHF) olmak üzere bir taşıyıcı frekans dalgası kullanarak bir radyo kanalı üzerinden sinyal gönderir. Analog radyolar söz konusu olduğunda, sinyal, taşıyıcı dalga içindeki bir ses sinyalini kodlayan frekans modülasyonu (FM) aracılığıyla gönderilir. Bu dalgalar "sinüzoid" veya düzgün bir salınımı olan sürekli bir dalgadır. Ses modüle ettikçe dalganın frekansını değiştirir. Alıcı telsiz, anlaşılır bir sesli mesaj oluşturmak için bu frekansı demodüle eder. Bu şekilde analog teknoloji, sesin gerçek bir temsilini veya “analojisini” yaratır. "Analog" teriminin anlamı budur.

İki yönlü telsizler söz konusu olduğunda, analog teknolojinin nasıl çalıştığını duymanın kesin yollarından biri, telsiz iletim noktasından uzaklaştıkça analog sinyalin nasıl bozulduğunu gözlemlemektir. Tipik bir analog sinyal, yalnızca beyaz gürültü duyulana kadar maksimum aralığına doğru ilerledikçe sürekli olarak bozulur. Dijital ise en uzak iletim noktasına ulaştığında hemen düşecektir.

Dijital teknoloji, analog teknolojiden tamamen farklıdır. Ses sinyallerini bir taşıyıcı frekans dalgası üzerinde temsiller olarak kodlamak yerine, bilgi, her bitin iki farklı genliği temsil ettiği, sıfırlar ve birlerden oluşan ikili bir formata çevrilir. Analog sinyallerden farklı olarak, dijital sinyaller düzgün, sürekli bir sinyal göndermezler, aksine sürekli olmayan blok segmentleri aracılığıyla iletildiği için sinyal tam ve kare olacaktır. Bu teknoloji sayesinde, dijital iki yönlü telsizler daha iyi ses kalitesine sahiptir ve maksimum menzillerine ulaştıklarında beyaz gürültüye geçiş yapmazlar. Bunun yerine sinyal sadece düşecektir. Peki bu telsizlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Analog Telsizlerin Avantajları

 • Analog telsizlerin kullanım süresinden dolayı birçok aksesuar ve eklenti mevcuttur.
 • Analog sistemlerin kullanımı kolaydır ve genellikle halk tarafından iyi anlaşılır.
 • Bu sistemler bant genişliğini verimli bir şekilde kullanır.

Analog Telsizlerin Dezavantajları

 • Çoğu durumda, aynı kanalı kullanarak herhangi bir zamanda yalnızca iki yönlü bir görüşme yapabilirsiniz.
 • Alıcılar ve vericiler, belirli aktarımlara uyacak şekilde yapılmıştır. Cihazlar yükseltilebilir, ancak teknoloji olamaz.
 •  Analog telsizlerde, kapsama alanı zayıfladıkça parazitlenme, konuşmanın anlaşılamaması gibi durumlar meydana gelmektedir. 
 • İş uygulamalarına yönelik yazılımlar analog için mevcut değildir.

Dijital Telsizlerin Avantajları

 • Bir kanalda daha fazla konuşma yapılabilir.
 • Ünite kimliği, gelişmiş metin mesajları ve durum düğmelerinin tümü bir dijital radyo kanalına gömülebilir.
 • Dijital radyolar ile bant genişliği tüketiminiz azalır.
 • Dijital sinyallerin iletilmesi için hem mevcut altyapı hem de anten sistemleri kullanılabilir.
 • Konuşma ve arka plan gürültüsü arasındaki farkı algılayabilen gelişmiş algoritmalar sayesinde arka plan gürültüsü büyük ölçüde azaltılır.
 • Birçok yeni yazılım uygulaması her zaman mevcuttur.
 • Dijital platformlar, hem dijital hem de analog telsizleri aynı anda kullanmanızı sağlar.

Dijital Telsizlerin Dezavantajları

 • İlk kez kullananların nasıl kullanılacağını öğrenmesi daha fazla zaman alır.
 • Dijital sinyaller RF (radyo frekansı) sinyallerini tolere etmeyecektir ve bunun sonucunda çok fazla RF gürültüsü olursa sinyal tamamen hatalı düşebilir.
 • Daha yeni ve teknolojik olarak daha gelişmiş olması nedeniyle aynı zamanda daha pahalıdır

Analog Telsizler & Dijital Telsizler 

AnalogDijital 
SinyalAnalog sinyaller, radyonun sesli mesajın daha gerçek bir versiyonunu iletmesine izin verebilen sürekli, sinüs dalgasıdır. Bununla birlikte, analog, fiziksel engellere nüfuz etmekte zorlanabilir.Dijital sinyaller, ses dalgalarını matematiksel bitlere dönüştüren işlenmiş sinyalleri alır. Dijital radyolar %20'ye kadar daha fazla kapsama alanı üretebilir ve duvarları ve betonu itmede daha iyidir.
Taşıyıcı DalgaDüzgün, sürekli salınan bir dalga olan bir sinüs dalgası üretir.Süreksiz kare dalgalar üretir.
GüçAnalog radyolar, pil değiştirme ömrünü sınırlayabilecek daha fazla enerji çeker.Dijital radyolar enerjiyi çok daha verimli kullanarak pilin ömrünü uzatır. 1 dijital Watt'ın 4 analog Watt kadar güçlü olabileceği dijital radyolar da daha güçlü olabilir.
TeknolojiAnalog radyolar, frekans modülasyonu (FM) dalgalarını kullanır. Bu dalgalar net ses iletimleri üretir ancak göndericinin etrafındaki diğer sesleri filtreleyemez. Ayrıca sinyalleri birkaç mil öteye iletemezler.Dijital radyolar, sesi radyo dalgaları yerine rakam kalıplarına (sayılar) dönüştüren işlenmiş bir sinyal alarak çalışır. Dijital sinyal, zengin özelliklere sahip teknoloji için daha fazla fırsat yaratır ve genellikle daha fazla seyahat edebilir.
Veri İletimleriAnalog sinyaller, iletim döngüsü sırasında gürültü bozulması yaşayabilir.Dijital radyolar, arka plan gürültüsünü, statik vb.'yi azaltan yerleşik hata düzeltme özelliğine sahiptir.
UyumlulukAnalog telsizler, dijital iki yönlü telsizlerle çalışamaz.Dijital iki yönlü telsizler hem dijital hem de analog teknoloji ile uyumlu olabilir. Bu, filodaki tüm telsizlerin dijital olduğu zaman gelene kadar, kullanıcıların analog modda çalışan dijital telsizlere sahip olduğunuz bir dijital geçiş gerçekleştirmelerini sağlar.
MaliyetAnalog radyolar nispeten ucuzdur ve kullanımı kolaydır.Dijital radyolar daha fazla yetenek sunar, bu nedenle daha pahalı olabilir, ancak çoğu elektronik gibi dijital parçalar da yıldan yıla daha ucuz ve daha verimli hale geliyor.

Denge Telekom’dan ihtiyacınıza yönelik analog telsiz ya da dijital telsiz sistemlerine ulaşabilir ve telsiz çeşitlerine göz atarak satın alabilirsiniz.

#BirlikteGeleceğeGüvenle