Sitede Ara

Telsiz Taşımak Yasak mı?

Ülkemizde telsiz taşımak ya da kullanmak yasak değildir. Türkiye bir avrupa ülkesi olduğu için Avrupa CE standartlarını karşılayan telsizler tercih edilmelidir. Eğer tercih ettiğiniz telsiz  profesyonel telsiz ise izin alınmalı, profesyonel telsiz değil ise yani PMR 446 lisanssız ruhsat gerektirmeyen telsiz ise ruhsata gerek olmadan rahatça kullanabilirsiniz.

Bunun yanında amatör telsiz lisans sınavına girip bu sınavı kazanmış  bireyler amatör telsizciler kıyı emniyetinin koymuş olduğu belli kurallar çerçevesinde telsiz kullanabilirler. 

Ayrıca marin yani deniz telsizlerinin de kullanımı için kıyı emniyeti genel müdürlüğünden telsiz ruhsatı almanız gerekmektedir.  Aksi takdirde deniz telsizleri de izinsiz kullanılmaz BTK Bilgi teknolojileri genel müdürlüğünün yapmış olduğu denetimlerde yakalanırsanız caydırıcı ceza alırsınız.

Telsiz izin almadan taşımak ya da kullanmak yasak mı? sorusuna gelirsek lisanssız (pmr 446) telsizler haricinde tüm diğer telsiz sistemlerinde izin almak gerekmektedir. İzin almadan kullandığınız ve yakalandığınız takdirde ceza olarak telsizine el konulmaktadır.

Telsiz taşımak yasak mı? blog yazımızın sonuna geldik. Herhangi bir engelin bulunmadığı telsiz taşımada izin alarak kullanmanız gereken telsizler bulunmaktadır. Amatör telsiz ve profesyonel telsiz kullanımına ilişkin izin usullerini anlattığımız Hangi telsizler lisans gerektirir? blog yazımızı da okuyabilir, telsiz çeşitlerimize buradan göz atabilirsiniz.

#BirlikteGeleceğeGüvenle