Sitede Ara

Telsizlerin Çekim Gücü Ne Kadar Olmalı?

Kesintisiz iletişim sağlamak için telsizlerin çekim gücü önem taşımaktadır. Pek çok sektör ve kurumda hızlı bir şekilde iletişimi sağlamak amacıyla kullanılan telsizler ekstra aksesuar seçenekleri ile de çekim gücü arttırılabilmektedir.  Peki bir telsizin çekim gücü ne kadar olmalı? Hangi telsizin çekim gücünün yüksek olduğunu nasıl anlayabilirim?

Telsizlerin Çekim Gücü ve Kalitesi

Telsizlerin çekim gücü için ilk olarak cihazların çıkış gücü ve frekans özelliklerine dikkat edilmelidir. Telsizlerin çekim gücünde etkili olan faktörler arasında telsiz teknolojileri fazlasıyla büyük paya sahiptir. Bir telsizin kaliteli çekim gücüne sahip olması kapsama alanı, çekim gücü ve donanımsal özelliklerine bağlıdır. Diğer bir özellik ise bireysel ve grup iletişimi yine telsizin çekim gücünü etkileyen faktörler arasındadır.  Bu özelliklerin haricinde menzil de rol oynamaktadır. Telsiz menzili, iki yönlü telsiz arasındaki mesafedir. Bu noktada iletişimin kurulduğu mesafenin de belirlenmesi ve telsiz tercihinin bu mesafeye göre yapılması gerekmektedir. Bu mesafeler arasında yer alan engeller telsizlerin çekim gücü ve kalitesi  üzerinde etkilidir. Peki bu faktörler nelerdir?

Telsizlerin Çekim Gücünü Etkileyen Faktörler

Pek çok faktör telsizlerin çekim gücü üzerinde etki gösterir. Bu faktörler;

  • Tepeler,
  • Ağaçlar
  • Binalar
  • Hava durumu
  • Elektromanyetik parazit
  • Geniş metal yüzeyler (asansör, araç içerisi)

Çekim gücünü mümkün oldukça arttırmanın yolu, iyi bir açık görüş açısı keşfetmektir. İyi bir açık görüşün yanında Çekim gücünü korumak da önem taşır.

Telsizlerin Çekim Gücü Korunabilir mi?

Telsizlerin frekans ve çekim gücünün zarar görmesi telsizin bozulmasına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına ise kesinlikle önlem alınmalıdır. Bu önlemler;

  • Sıvı temasından korunmaya özen gösterilmeli, 
  • Darbe ve olası kazalara karşı korunmalı,
  • Çekim gücünün mümkün mertebede fazla olması için anten seçimine dikkat edilmelidir.

Kısaca telsizlerin çekim gücü ne kadar olmalı? sorusuna cevap verecek olursak eğer telsizlerin çekim gücü  bu yukarıda saydığımız faktörlere göre değişmekte olup, her telsiz çeşidine göre farklılık göstermektedir. Bu noktada da kısa menzilli telsiz ve uzun menzilli telsizleri araştırmakta fayda var. 

Her telsizin çekim gücü farklılık göstermektedir. 5 km çekim gücüne sahip kısa menzilli telsiz seçeneği varken 100 km çekim gücüne sahip uzun menzilli telsiz seçenekleri de bulunmaktadır. Denge telekom olarak, satışa sunduğumuz kısa ve uzun çekim gücüne sahip telsiz çeşitlerimiz hakkında detaylı bilgiye bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

#BirlikteGeleceğeGüvenle