Sitede Ara

Telsiz Bant Genişliği Nedir?

Bant Genişliği Nedir? 

Bant, haberleşme kanallarında kullanılan menzili ifade etmektedir. Bant genişliği ise, sistemde kullanılan frekans sinyal aralığını temsil eder. Dijital haberleşme sistemlerinde bant genişliği temel olarak iletilecek olan verinin maksimum değeridir. Bandwidth olarak da bilinmektedir. Donanımlarda bant genişliği ne kadar yüksekse aktarılan veri kapasitesi de aynı oranda güçlü olacaktır.

Dar Bant ve Geniş Bant

Dijital haberleşme ağlarında, bant genişliği önemli faktörler arasında yer alır. Bant genişliği temelde verilerin hızını, kapasitesini ve iletişimin kalitesini etkiler. Bant ayarları dar ve geniş bant olarak özelleştirilmiştir. Dar bant telsiz sadece istenilen radyo sinyal frekansına göre verilerin kullanılmasını sağlar. Belirli frekansta çalışan özel kullanıcılar için frekans aralığını dar tutar. Geniş bant telsiz ise büyük verileri taşımak üzere tasarlanır.  Sistem, hızlı bir şekilde verileri karşı tarafa iletme özelliği ile donatılır. Sinyal gücü yüksek, geniş bant aralığındaki teknolojiler daha çok kamu kuruluşları ve endüstriyel alanlarda tercih edilir.

Bant Genişliği Nasıl Çalışır?

Bant genişliği temel olarak frekans ve dalgalar ile ilgilidir. Frekanslar belirli aralıklarda sinyallerin dalgalanmasını sağlar. Bant genişliği ise belirli bir frekans aralıkları ve dalga şekillerinin sinyalin spektrumunu oluşturarak çalışır. Böylelikle veri ve bilgiler karşı tarafa iletilir. 

Bant Geçiren Filtreler

Bant genişliği modern teknolojinin çıktılarından biridir. Bant geçiren filtre, özelleştirilmiş frekanslardaki elektrik dalgalarının kullanımını sağlar. Bu sistem frekans dışında kalan bütün elektrik dalgalarını engellemektedir. Bant geçiren filtreler; alçak ve yüksek filtre devrelerinin entegre edilmesi ile tasarlanır. Seçilen belirli frekans aralıklarını kullanan kullanıcılar daha yüksek verim elde ederler. Alçak geçiren filtre devreleri, haberleşme sistemlerinde seçilen frekansın altındaki sinyalleri alır. Yüksek geçiren filtre bant genişliğinde ise temel mantık, sinyal gücünün belirlenen frekansın altındaki sinyal gücünün bastırılmasıdır.

Bant Geçiren Filtrelerin Avantajları

  • Radyo iletişim sistemlerinde bant geçiren filtreler kontrol ve yönetim sağlayarak donanımı güçlendirir; kullanımı kolaylaştırır. 
  • Bant geçiren filtreler, frekans aralığını belirleyerek kullanıcılara frekans izolasyonu sunar. 
  • Gürültü ve parazit gibi dış etkenlerin temizlenmesini sağlayan bant geçiren filtreler yüksek performans sağlar.
  • Bant geçiren filtreler sayesinde frekans seçimi rahatlıkla yapılır. İletişimde frekansların birbirine karışması engellenir.

Telsiz Bant Genişliği

Telsiz bant genişliği; iletilen veri miktarını, sinyal kalitesini ve menzili gibi nitelikleri etkiler. Yüksek hızlı veri iletimi gerektiren telsizlerde geniş bant aralığı kullanılır. Sinyalin kaliteli bir şekilde taşınmasını sağlar. Denge Telekom tarafından satışa sunulan Telsiz çeşitleri ise kullanıcıların iletişim taleplerini karşılamaktadır. Telsiz sistemleri ve çeşitleri hakkında bilgi almak için sitemizi inceleyebilir; bize ulaşabilirsiniz.

#BirlikteGeleceğeGüvenle