Sitede Ara

Hangi Telsizler Lisans Gerektirir?

Telsiz alacağım fakat lisans almam gerekiyor mu? Telsiz lisansı nedir? Nasıl alınır? gibi sorular kafanızı karıştırmasın. Kafanızı karıştıran tüm bu soruların cevabı bugünkü blog yazımızda. 

Telsiz Lisansı Nedir?

Geniş ya da kalabalık ortamlarda güvenliği sağlamak adına telsiz cihazlarından faydalanılmaktadır. Kolay ve hızlı bir şekilde iletişim sağlayarak güvenlik önlemlerinin alınmasında rol oynayan telsizler okth sistemlerinde yer alıyorsa telsiz lisansına sahiptir.  Telsiz lisansı, telsizlerinizi yasal ve güvenli bir şekilde çalıştırabileceğiniz benzersiz bir frekans sağlar. 

Buna göre telsiz lisansına sahip olan ve olmayan iki tür telsiz çeşidi bulunmaktadır.: Lisanslı Telsiz ve Lisanssız Telsiz. Arasındaki farklar nelerdir? Neden lisans almam gerekiyor? Ayrıyetten diğer telsiz çeşitlerinde de lisans almam gerekiyor mu?

Lisanslı ve Lisanssız Telsizler Arasındaki Fark

Aralarındaki temel fark aslında oldukça basit. Lisanslı telsizler için lisans gerekir, lisanssız telsizler için ise gerek yoktur. Bu temel farkın yanında bu iki telsiz birbirinden pek çok noktada ayrılırlar. İlk olarak bu iki telsizi yakından tanıyalım ardından aralarındaki farklara değinebiliriz.

Lisanssız Telsizler

Daha küçük bir alanda çalışıyor ve geniş bir kapsama alanına ihtiyacınız yoksa lisanssız telsizler sizin için harika bir seçimdir.(bölgeye bağlı olarak lisanssız yaklaşık 1 mil kapsama alanı sağlamalıdır).

Lisanssız telsizler, daha çok ideal olarak minimum kapsama alanının gerekli olduğu yerlerde, kullanıcıların yakın mesafeden iletişim kurduğu küçük binalarda, işyerinde ve kişisel kullanım için tercih edilmektedir. Bu telsizlerin etkili bir şekilde kullanılabileceği örnekler arasında daha küçük okullar ve şantiyeler, depolar, ağırlama mekanları ve bağımsız perakende işletmeleri sayılabilir. Aynı zamanda boş zaman için de tercih edilen örneğin; kamp yaparken ya da  kayak yaparken veya bir eğlence parkında veya yürüyüş yapıyorsanız, arkadaşlarınız ve aileniz arasında iletişim kurmak için lisanssız telsiz tercih edebilirsiniz.

Lisanslı telsizlere göre daha ucuz olan lisanssız telsiz sistemleri belirli bir frekans aralığında çalışan telsiz sistemidir. 

Lisanssız telsiz dezavantajları arasında diğer kullanıcıların da aynı frekansta yayın yapabilmesidir. Bu da istenmeyen trafiğe neden olarak aynı frekansta bulunan diğer kişilerin konuşmalarınızı duymanıza neden olabilir. 

Lisanssız telsizler hakkında detaylı bilgiye bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Lisanslı Telsizler

Lisanslı telsizler belirli frekans aralığında çalışan telsiz sistemidir. Lisanssız telsizlere oranla pek çok avantaja sahiptirler. Bu avantajlar;

 • Lisanslı telsizler lisanssız telsizlere oranla 8 kat daha güçlü telsiz sistemidir. 
 • Lisanslı telsizler açık alanda 2,5 mile kadar kapsama alanına sahip olabilir. Daha geniş kapsama alanına ihtiyacınız varsa veya zorlu arazide çalışıyorsanız röle telsiz sistemlerini  kullanarak kapsamı daha da arttırabilirsiniz.
 • Lisanslı telsizler sahip oldukları özellikler ile lisanssız telsizlere oranla daha pahalıdır.
 • Lisanslı telsizler daha güçlü menzile sahiplerdir.

Lisanslı Telsizler hakkında detaylı bilgiye bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Lisanslı ve lisanssız telsizlerin en büyük farkı da yukarıda belirttiğimiz gibi lisansa sahip olup olmamalarıdır. 

Hangi Telsizler Lisans Gerektirir?

Telsizi hangi amaçla kullanırsanız kullanın ister amatör, ister profesyonel anlamda kulllanın lisans almanız gerekmektedir. Örnek verecek olursam;  profesyonel hayatta dmr teknolojisinden faydalanmak  isteyen kullanıcılar, dijital lisanssız cihaz tercih ettiklerinde, DMR veya DMR Tier 1 tercih edebilirler. Her iki telsiz çeşidinde lisans almanıza gerek yokken, röle kapsama alanı ile iletişim kurmak isteyen kullanıcılar, DMR Tier 2 yöntemini bunun yanında daha kalabalık kullanıcı gruplarıyla iletişim kurmak isteyen kullanıcılar ise DMR Tier 3 yöntemini tercih edebilirler fakat bunun için  belli bir lisans ödemesi gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra telsiz çeşitlerinin lisanslı ve lisanssız seçenekleri bulunmaktadır. Bunun için telsiz çeşitleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Peki kullanmak istediğim telsiz için lisans nasıl alabilirim?

Telsiz Lisansı Nasıl Alınır?

Geniş iş alanlarında daha kolay iletişim sağlamak adına telsiz cihazlarından faydalanılmaktadır. Telsiz cihazları ile daha hızlı iletişim kurabilir, gerek kullanıcının gerekse sektöre yönelik geliştirilen telsiz çeşitleri güvenlik kontrolünün sağlanmasında oldukça etkilidir. 

Fakat hem amatör hem de profesyonel anlamda telsiz kullanımı için belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan biri de telsiz lisansı almaktır. Telsiz lisansı ile kişiler bu cihazları kullanabilme ehliyetini kazanmış oluyor. Rastgele kullanılamayan bu cihazlar için alınması gereken lisansın da birtakım şartları bulunuyor.

Amatör Telsiz Kullanımında Telsiz Lisansı Nasıl Alınır?

Telsiz kullanma  lisansı almak isteyen kişiler sınava tabi tutulmaktadır. Sınav başvurusunu ister E devlet üzerinden ister KEGM E Hizmetler Amatör Telsizcilik Sınav Başvuru sayfasından yapabilirsiniz. Başvuru formunu detaylı olarak doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda telsiz lisans sınıfı belirtilir. Bu sınıflardan birini seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu sınav için başvuru ücretinin de ilgili kurumlara yatırılması gerekiyor. Hangi banka görevlendirilmiş ise o banka aracılığı ile yatırmanız son derece avantajlıdır.

Ödeme sayfasının hemen ardından da başvurunun kabul edildiğinden emin olmanız gerekiyor. Yine aynı sayfalar üzerinden sınav tarihi yaklaştığında sınava gireceğiniz yer açıklanır ve bu işlem için de KEGM E hizmetler sınav durumu sorgulama sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Amatör telsiz lisansı sınav sonuçları yönetmeliğe göre 15 gün açıklanmak durumundadır. Ancak bu süre kurumların yoğunluğuna ve resmi tatil durumuna göre daha da uzun sürebilir. Kişiler sonuçları öğrendiklerinde başarılı ya da başarısız olarak nitelendirilirler. Başarısız olanlar tekrar sınavlara katılabilme şansına sahipler. Başarılı olanların ise birtakım şartları daha yerine getirmesi gerekir.

Sınavı kazananlar belgelerini alabilmek için yazılı olarak KEGM’ye başvuru yapmak durumundadırlar. Bu başvuru için de belirtilen dilekçenin detaylı olarak doldurulması gerekiyor. Bu belge için de belirtilen tutarın mutlaka bankalara yatırılması gerekiyor. Ancak bu bankanın mutlaka kurum tarafından belirlenmiş bir banka olması gerekiyor.

Sınav sonucu en az 15 gün içerisinde açıklanmaktadır. Kişiler sınav sonucuna yönelik başarılı ve başarısız olarak kabul edilmektedir. Başarısız kişilerin tekrardan sınava girme hakları ellerinde bulunmaktadır.

Tüm bu işlemlerde bir tane vesikalık fotoğrafınızın olması gerekmektedir. Bu vesikalık fotoğrafın son aylarda sizi tam olarak yansıtması lazımdır.. Bununla birlikte bankaya para yatırıldığını gösteren dekont, fotoğraf, dilekçe ve başvuru formunuzu tam şekilde ilgili kuruma vermelisiniz. Belgelerinizi ilettikten sonra ilgili kurum tarafından sizlere belgeniz ulaştırılır. Bu belgeyi on yılda bir yenilemeniz gerektiği unutulmamalıdır.

Amatör olarak telsiz kullanımı için gerekli şartları anlattık peki profesyonel telsiz kullanımında telsiz lisansı almam gerekir mi?

Profesyonel Kullanımda Telsiz Lisansı Nasıl Alınır?

Başvuru İşlemleri

1- Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler işlemin özelliğine göre telsiz kurma ve kullanma isteğini bir dilekçeyle belirtir.

 • Kurulması planlanan telsiz sistemi dikkate alınarak talep sahibi tarafından doldurulup imzalanmış iki nüsha ilgili BTK Başvuru Formu ile talep edilen telsiz sisteminde yer alan telsiz cihazlarının kurulacağı yerin adres ve coğrafi koordinat bilgileri,
 • Gerçek ve tüzel kişilerden; Ticaret Odası belgesi, Sanayi Odası belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi örneği, dernek tüzüğü veya bunlara benzer bir faaliyet belgesi ile gerçek ve tüzel kişileri temsile yetkili kişilerin imza sirküleri,
 • Kamu kurum ve kuruluşları telsiz cihaz ve sistemi kurup kullanmasına dayanak olan özel kanunların dayanak hükümlerini ekleyerek kuruma başvururlar.

Değerlendirme ve Kurma İşlemleri

1.Kamu kurum ve kuruluşları gerçek ve tüzel kişiler tarafından ihtiyaç duyulan telsiz hizmetinin öncelikle Kurumca yetkilendirilmiş işletmecilerden karşılanması gerekmektedir. Ancak;

 • Bir gerçek veya tüzel kişinin, kendi kullanımındaki taşınmazları dâhilinde ve her bir taşınmazın sınırları dışına taşmayan, münhasıran şahsi veya kurumsal ihtiyaçları için kullanılan ve üçüncü şahıslara herhangi bir telsiz hizmeti verilmesinde kullanılmayan, sağlanmasında herhangi bir ticari amaç güdülmeyen ve kamu kullanımına açık olarak sunulmayan, 
 • Kamu kurum ve kuruluşlarının münhasıran verdikleri hizmetler ile ilgili olarak özel kanunları uyarınca kurdukları telsiz sistemleri için Yönetmelikte belirtilen şartlara uyulması halinde, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek veya tüzel kişilere kurma ve kullanma izni verilebilir.

2. Birinci fıkrada yer alan şartları taşımayan kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin münhasıran şahsi veya kurumsal ihtiyaçlar için, üçüncü şahıslara herhangi bir elektronik haberleşme hizmeti verilmesinde kullanılmamak, sağlanmasında herhangi bir ticari amaç gütmemek ve kamu kullanımına açık olarak sunulmamak kaydıyla, telsiz haberleşme ihtiyacının karşılanması amacıyla telsiz cihaz ve sistemi kurma ve kullanma izin talebinde bulunması halinde; öncelikle hizmet talep edilen faaliyet alanında, talep edilen hizmete ilişkin işletmecinin olup olmadığı hususu Kurum kayıtlarından kontrol edilir. Yapılan kontrol sonucunda;

 • Söz konusu telsiz haberleşme ihtiyacı, talep edilen alanda işletmeciler tarafından karşılanıyor ise talep sahibi bu işletmecilere yönlendirilir.
 • Söz konusu telsiz haberleşme ihtiyacı talep edilen alanda işletmeci yok ise veya işletmeciler olmakla birlikte bu ihtiyacın işletmeciler tarafından karşılanamayacağının Kurumca tespit edilmesi halinde, talep sahibine talebe göre en fazla iki yıl süreli telsiz cihaz ve sistemi kurma ve kullanma izni verilebilir. Söz konusu süre içerisinde izin verilen alanda bir işletmecinin talep edilen hizmeti sunmaya başlaması halinde bile söz konusu izin süresi sonuna kadar devam eder.

3. Amatör telsiz haberleşmesi için tekrarlayıcı ve/veya link bağlantılı geniş alan kapsayan tekrarlayıcı ve benzeri özel telsiz sistemleri başvurusunda bulunan amatör telsiz derneklerine, bu sistemleri kullanmaya yetkili amatör telsizcilik belgesine sahip bir amatör telsizci sorumluluğunda olmak kaydıyla, kurma ve kullanma izni verilir. Ancak, sorumlu amatör telsizcinin dernekten ayrılması halinde yerine geçecek sorumlu amatör telsizcinin bir ay içersinde dernek tarafından Kuruma bildirilmesi zorunludur.

4. Kurum, talep edilen telsiz sistemi için gerektiğinde telsiz cihazlarının türü ve kullanım yeri gibi teknik hususlara sınırlama getirebilir.

5. Kurum tarafından yapılacak inceleme sonucunda başvurusu uygun görülen ve birinci fıkrada belirtilen hususları taşıyan kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilere verilecek telsiz cihaz ve sistemi kurma ve kullanma iznine ilişkin Kurum tarafından tahakkuku gerçekleştirilen telsiz ruhsatname ve kullanım ücretlerinin tahakkuk belgesinde belirtilen süre içerisinde Kurumun banka hesaplarına ödenmesini takiben, frekans tahsisleri yapılarak en fazla beş yıl süre ile telsiz cihaz ve sistemi kurma ve kullanma izni verilir. Yetkilendirme kapsamı dışında kalan telsiz cihaz ve sistemi kullanıcılarının izin başvurusu işlemleri esnasında ödemesi yapılan telsiz ücretleri, sistemin kurulmaması halinde iade edilmez.

6. Verilen kurma ve kullanma izin süresi dolmadan telsiz cihaz ve sisteminin kullanılmasına devam edilmesi yönünde bir talep olması durumunda başvuru tekrar değerlendirilerek kurma ve kullanma izin süresi uzatılabilir, izin iptal edilebilir veya frekans dâhil her türlü değişiklik yapılabilir. Ancak, verilen kurma ve kullanma izin süresi sonuna kadar herhangi bir süre uzatımı talebinin Kuruma ulaşmaması durumunda Kurum tarafından herhangi bir bildirime gerek kalmaksızın verilen kurma ve kullanma izni ve ruhsatnamesi iptal edilir.

7. Kurum, telsiz ücret borcu olan kullanıcıların müracaatlarını, bu borç tutarının ödenmesine kadar değerlendirmeye alma

Ruhsat İşlemleri

1- Telsiz cihaz ve sistemi kurma ve kullanma izni verilerek frekans tahsisi yapılan telsiz cihaz ve sistemi ruhsata tabidir.

2- Ruhsatname üzerinde; telsiz cihaz ve sisteminde kullanılan telsiz cihaz ve/veya sistemine ait tür, sayı, tahsis edilen frekanslar, band genişliği, çıkış gücü, kullanım yeri, izin süresi ve Kurum tarafından belirlenecek diğer tanımlayıcı bilgiler bulunur.

3- Telsiz cihaz ve sistemindeki cihaz sayısı ve/veya tahsisli frekansların değişmesi durumunda ruhsatname yenilenir.

Hangi telsizler lisans gerektirir blog yazımızın sonuna geldik. Amatör telsiz kullanmak isteyen kişiler yukarıda anlattığımız adımlardan geçerek kıyı emniyetinin koymuş olduğu belli kurallar çerçevesince telsiz kullanma hakkına sahip olurlar. Bunun yanında profesyonel telsiz kullanmak isteyen birey ve kuruluşlar okth hizmetimizden faydalanarak, sektörüne en uygun telsiz sistemini kullanabilir. Telsiz çeşitlerimiz sayfamızı inceleyebilir, size en uygun telsiz sistemi tercihinde bulunabilir, dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

#BirlikteGeleceğeGüvenle